Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kobyli 44-285, ul. Główna 69, tel. 0324301170, e-mail szkola.kobyla@kornowac.pl

Aktualności

05 listopada 2017 17:41 | Aktualności

W poszukiwaniu niemieckich śladów historii i kultury na ziemi raciborskiej

 

3 listopada 2017r. uczniowie klasy VI wzięli udział w wycieczce krajoznawczej pn. „W poszukiwaniu niemieckich śladów historii i kultury na ziemi raciborskiej”.

Pierwszym punktem wycieczki był zabytkowy młyn wodny w Brzeźnicy, do którego często przychodził zakochany w młodej i ubogiej młynarce poeta okresu romantycznego Joseph von Eichendorff. Następnie udaliśmy się do Łubowic, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku rodziny Eichendorffa oraz stary cmentarz, na którym spoczywają rodzice, dziadkowie i rodzeństwo poety. Poznaliśmy życie i twórczość poety, a także usłyszeliśmy kilka jego wierszy. Ciekawostką dla uczniów okazały się dwujęzyczne nazwy miejscowości, jakie można było spotkać wjeżdżając np. do Łubowic (Lubowitz).

Potem podjechaliśmy do pobliskiego Sławikowa. Tam czekał na nas proboszcz parafii, ks. Joachim Augustyniok, który opowiedział szóstoklasistom o tragicznym wydarzeniu na Odrze z 1890 roku, podczas którego w nurtach rzeki zginęły 43 osoby, w większości dzieci pierwszokomunijne. Uczniowie naszej szkoły zapalili pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 127 lat symboliczny znicz. W Sławikowie ponadto mieliśmy okazję zobaczyć ruiny pałacu, należących kiedyś do rodziny von Eickstedt.

Ostatnim punktem wycieczki był drewniany kościółek w Miejscu Odrz., leżący już na terenie województwa opolskiego. Uwagę uczniów przykuły w nim kolorowe witraże oraz słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Piekarskiej znajdujący się w jednym z bocznych ołtarzy. Ksiądz Augustyniok opowiedział uczniom historię kościółka wybudowanego w 1770r., a także mauzoleum – grobowca rodziny Reibnitzów.

Ponadto podczas wyprawy uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych legend m.in. o podziemnej miejscowości w Brzeźnicy, przeklętym mieście w Łubowicach, kiermaszu w zapadłym mieście, czy też o Białej Damie mieszkającej w pałacu w Sławikowie.

Szóstoklasiści mogli na bieżąco śledzić trasę wycieczki korzystając z mapy.

Wycieczka zakończyła się w restauracji na degustacji pysznej pizzy.

 

Weronika Żymełka

Przeczytano: 657 razy. Wydrukuj|Do góry