Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kobyli 44-285, ul. Główna 69, tel. 0324301170, e-mail szkola.kobyla@kornowac.pl

Biblioteka

 

Witajcie w pierwszym tygodniu czerwca w zakładce biblioteczno-świetlicowej.

Dzisiaj zobaczymy video film, na którym pokazane jest jak zrobić wiszący koszyk makramowy na doniczki, lampioniki itp., co tam kto lubi może sobie w tym koszyczku ze sznurków powiesić. W pierwszym filmiku zobaczycie lampionik, do którego nie potrzebujecie wiele materiałów, ale bardzo ładnie to będzie wyglądać. Co jest potrzebne? Wszystko omówione jest tutaj:

 
 
Na kolejnym filmiku wiszące koszyczki na doniczki ze sznurka zrobionego ze starych bluzek. Możecie powiesić doniczki z kwiatami, ziołami lub lampioniki w oknie, na tarasie, w altanie itp. Z pewnością bedzie to pięknie wygladać:
 
 
Inne propozycje znajdziecie oczywiście na YT.
 
To co tutaj zobaczyliście to taka uproszczona wersja techniki plecenia sznurka,która nazywa się makrama. Dla tych, którzy chcieliby się nauczyć więcej, na YT jest mnóstwo ciekawych filmów. Można zrobić naprawdę wspaniałe użyteczne rzeczy pod warunkiem, że ma się kawałek ciekawego sznurka i oczywiście chęci:)
 
 
Piękny liść, który można wykorzystać jako ozdobę do okna, ale również np. jako biżuterię:  https://www.youtube.com/watch?v=dajIBYfgBPA
 
Na zakończenie słuchowisko do wyboru. Ci, którzy skorzystali z poprzednich moich propozycji z pewnością skorzystali z innych, proponowanych  nie tylko z bajkowiska.
Miłego słuchania i przyjemnego tworzenia kochane dzieci na cały tydzień:
 
 
 I jeszcze kilka propozycji do słuchania:
 
"Gorzka czekolada" - POLECAM SZCZEGÓLNIE
 
"Było sobie pies":
 
"Cudowny chłopak":
 
"Mikołajek i inne chłopaki":
 
Jak wrócicie do szkoły będziecie mogli sobie te książki wypożyczyć.

------------------------------------------------------

Dzień dobry uczniowie!
 
Dzisiaj na cały tydzień proponuję Wam jak zwykle kreatywne zabawy plastyczne nie tylko z papieru:
 
1. Jestem pewna, że każdy z was na swoim podwórku znajdzie jakieś kamyki. Zobaczcie poniższy filmik, na którym znajdziecie inspiracje, jak ciekawie wykorzystać kamyki do dekoracji. Wystarczy farbka, woda i pędzelek, no i może jakiś marker do narysowania drobnych elementów. Możecie oczywiście skorzystać z innych pomysłów na YT. Mnie bardzo podobały się właśnie te:
 
 
2. Propozycja numer 2: kubeczek na kredki, długopisy i stojak na telefon. Potrzebne materiały: klej na gorąco, brystol, patyczki, które można zakupić w aptece w dużej ilości za niewielką kwotę, wstążka atłasowa i jakies cekinki:
 
 
3. Jeżeli ktoś nie ma patyczków w domu lub też nie może ich zakupić, poniżej wersja kubeczka na kredki z puszki konserwowej:
 
 
4. W trakcie robótek można sobie posłuchać bajki:
 
 
I to już na ten tydzień wszystko. Z pewnością znajdziecie mnóstwo innych inspiracji przy okazji. Pozdrawiam serdecznie!

----------------------------------------------------

Witam dzieci w trzecim tygodniu maja.
Dziś zobaczycie dalszą część materiałów o koronawirusie.

 

1. Na wstępie zapraszam do odczytania wierszyka Małgorzaty Strzałkowskiej, dobrze wam znanej autorki serii wierszyków dla dzieci "Rady nie od parady". Może ktoś z was namaluje ilustrację do tego wiersza i przyniesie do świetlicy kiedy się ponownie spotkamy?

 

O co chodzi z tym koronawirusem i dlaczego trzeba myć ręce?
Czytajcie i udostępniajcie!

WIRUS

Wirus to nie jest ani zwierzątko,
ani żyjątko, ani stworzonko.
Z łaciny słowo "virus" pochodzi –
to jad, trucizna, coś, co nam szkodzi.
Choć samodzielnie nie może pożyć,
dąży do tego, aby się mnożyć.
I to dążenie jest bez wątpienia
jedynym celem jego istnienia.
Sam tego jednak zrobić nie może,
bo musi znaleźć dobre podłoże.
Z uporem szuka więc gospodarza,
by w jego ciele móc się namnażać.
Przytulne wnętrze ludzkiego ciała
to jest dla niego frajda niemała.
Przez nos, przez usta albo przez oczy
do organizmu stara się wskoczyć,
po czym nurkuje w nim niczym nurek
i odpowiednich szuka komórek.
Wilgoć, właściwy poziom ciepłoty –
i wirus bierze się do roboty.
A gdy komórka swą rolę spełni,
wirus cząstkami już ją wypełni,
cząstki ją niszczą w zawziętym szale
i cała armia wędruje dalej.
Gdy taki wirus w ciało się wczepi,
niestety prędko się nie odczepi.
Choć nasz organizm do walki staje,
nie zawsze wygrać mu się udaje…
Już nad szczepionką myślą lekarze.
Kiedy ją stworzą? To się okaże.

Ale my też coś zrobić możemy.
Co? W pierwszym rzędzie WSZYSTKO MYJEMY –
ręce, owoce, przedmioty, ciała.
Czemu? A wiecie, jak mycie działa?
Wirus na zewnątrz ma cienką błonkę,
czyli otoczkę, płaszczyk, osłonkę,
a na niej różne trąbki i rurki,
ułatwiające wejście w komórki.
Mydło się składa z długich cząsteczek,
mających postać wielu szpileczek.
Gdy szpilka w płaszczyk wirusa wnika,
wirus rozpada się, po czym znika.
Dlatego myjmy dokładnie ręce,
ciało, owoce… i dużo więcej!

Napisała Małgorzata Strzałkowska
Zilustrował Adam Pękalski

 

 

 

2. Dla was również pan Artur Barciś pisze i opowiada fajne wierszyki. Poniżej link do strony, na której krótki filmik:

 

 

Na tej stronie możecie również wysłuchać innych wspaniałych tekstów pana Barcisia.

 

 

 

3. Jak widzicie wiele osób angażuje się w temat związany z pandemią. Posłuchajcie piosenki i przekazu Magdy i jej brata:

 


 

4. Wkrótce Dzień Matki. Pamiętajcie, by w tym szczególnym dniu ukochać mamę całym sercem i podarować coś miłego. Nie trzeba nic kupować. Myślę, że mama bardzo się ucieszy z czegoś wykonanego samodzielnie. Poniżej propozycja:

 

 

 

 

5. Na koniec podaję stronę internetową, na której znajdziecie dostęp do stron z lekturami i innymi książkami. Może coś dla siebie wybierzecie. Mam taką nadzieję, że spędzacie w domu czas z książką.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam wszystkich !

-------------------------------------------------------------------

Witam uczniów w połowie maja.

W tym tygodniu mam dla was kilka propozycji opowiadań, wierszyków na temat koronawirusa.

 
1. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania znajduje się tutaj:
 
 
2. Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie  napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Bajka do posłuchania dostępna jest tutaj:

 
3. Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało dla dzieci fajną bajke w pdf "Masz tę moc".
 
 
4. "Wirusobajka" - czyli historia o tym, jak bawić się chowanego z koronawirusem!
 
5. Animacja o koronawirusie  autorstwa Anny Kaczor:
 
6. Studio Dinksy przygotowało  filmik edukacyjny  wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.). Do filmu powstają scenariusze pracy z dziećmi na temat koronawirusa.
 
 
Jestem pewna, że spodobają wam się te materiały, z których dowiecie się wielu ważnych informacji na temat koronawirusa. W przyszłym tygodniu dalszy ciąg ciekawych informacji na ten temat.
Pozdrawiam !!!

------------------------------------------------------

Dzień dobry wszystkim dzieciom!

 
Na pierwszy majowy tydzień ciekawe propozycje na miłe i kreatywne spędzanie czasu wolnego.
 
1. Jeśli lubicie wcześnie rano wstać, macie okazję posłuchać przepięknych ptasich koncertów. Niektóre ptaki już zaczynają śpiewać w nocy. Mamy tutaj krótki filmik jak zrobić ptaszki z drewna. Oczywiście moga być również wykonane z bloku technicznego i przyklejone na jakąś tekturkę. Uważam, że też będą pięknie wyglądać. Do zrobienia wzorków można użyć zwykłych mazaków.
 
 
A tutaj inna proppozycja do wykonania z kolorowych papierów:
 
 
2. Nadchodzą ciepłe dni, dlatego warto zadbać o ptaszki, które mieszkają obok nas. Nie musimy ich dokarmiać  jak w zimie ponieważ pożywienia wiosną i latem mają pod dostatkiem, ale warto wykonać poidełka, żeby mogły się w upalne dni napić wody, bądź też wypluskać troszeczkę. Jeśli już zrobicie takie poidełko proponuję wam, abyście podpatrzyli  jak się zachowują. Gwarantuję wam, że będziecie zachwyceni tą obserwacją.
 
Do wykonania takiego poidełka będziecie potrzebować  większą podstawkę pod doniczkę, drucik lub sznurek, gałązki brzozy, albo wierzby, sznurek jutowy oraz kamyki, do obciążenia podstawki. Z gałązek upleść gniazdko, do gniazdka włożyć podstawkę i kamyki, które nam obciążą poidełko.  Całość zawiesić pod jakimś drzewkiem w zacisznym miejscu i nalać wody do podstawki. Oczywiście regularnie uzupełniać wodę w podstawce. Z pewnością ptaszki odwdzięczą się wam wspaniałym śpiewem,
 
Krótki filmik kąpielowych zabaw ptaszków:
 
 
Na poidełko można wykorzystać różne płaskie naczynia, które już się nie przydadzą w gospodarstwie domowym, tak jak to widać na załączonym filmiku. Poszperajcie w internecie, a znajdziecie tam mnóstwo ciekawych pomysłów.
 
3. Możecie również wykonać poidełko dla pszczół. Wystarczy  płaskie naczynie, kamyki i woda. Kamyki są po to, by pszczółki mogły sobie gdzie "zlądować":).
 
4. A jeśli macie ochotę zrobić domek pszczółkom -  zapraszam do obejrzenia filmiku, na którym zobaczycie, jak to robią inne dzieci. Może coś podpatrzycie i czegoś ciekawego się dowiecie.
 
 
Pozdrawiam !!!

 -------------------------------------------------

Witam dzieci w kolejnym już ostatnim tygodniu kwietnia i jak zwykle zapraszam do korzystania z propozycji poniżej, aby miło i przyjemnie spędzić czas wolny.
 
 
1. Dziś chciałabym was zachęcić do wykonania białych i czerwonych róż w związku ze zbliżającym się miesiącem maj. Wystarczy taśma, klej, nożyczki,  bibuła biała, czerwona i zielona, wykałaczki, bądź inne patyczki oraz chęci do wykonania kwiatów. A wszystko pokazane jest na tej stronie: 
 
 
2. Jeśli wychodzicie często na podwórko to z pewnością zauważyliście, że już kwitną mlecze, a z przekwitniętych kwiatów powstaje dmuchawiec. Gdyby dziewczynki miały ochotę na zrobienie sobie wianka z kwiatów mlecza, sposób wykonania wianka można zobaczyć tutaj:
 
 
Oczywiście taki wianek można upleść również z innych kwatków np. ze stokrotek. Tutaj jednak trzeba będzie poświęcić więcej czasu.
 
A w tym linku zobaczycie jak wykonać pracę plastyczną z dmuchawcami na czarnym tle, wykorzystując rolki po papierze toaletowym:
 
 
3. Czy widzieliście już tej wiosny motyla?  Zapraszam do zrobienia gąsieniczki z papieru, a w przyszłym tygodniu zrobimy motylka:
 
4. Na koniec spróbujcie narysować kotka. Prosty kurs nauki rysowania:
 
 
Pozdowienia!!!


-----------------------------------------------------------------------

Dzień dobry dzieci!


Zapraszam w tym tygodniu do zabaw plastycznych, które z pewnością większości z was się spodobają oraz do modnego kodowania.

1. Na stronie https://hoc.nclab.com/karel/pl/ znajdziecie grę kodowanie - małego robocika, którym trzeba dotrzeć do odpowiedniego miejsca. Przy okazji trochę zapoznacie się z językiem angielskim.

2. Moana zaprasza do przebycia drogi po falach: https://partners.disney.com/hour-of-code/wayfinding-with-code?cds

3. No i Elsa dla fanów Krainy Lodu: https://studio.code.org/s/frozen/stage/1/puzzle/1
 
Oczywiście w każdej z gier można skorzystać z dalszych poziomów jeśli ktoś poradzi sobie z podstawowym. Udanej zabawy z kodowaniem.
 
Może zróbmy jeszcze coś plastycznego jak to zwykle robiliśmy w bibliotece. W związku z tym, że jest czas, kiedy to bardziej pamiętamy o naszej planecie ziemia, stworzymy sobie z rolki po papierze toaletowym piękne wiosenne drzewko. Możecie wykorzystać starą włóczkę do owinięcia rolki, jeśli kroś nie ma sznurka jutowego, a płatki kosmetyczne przed wykonywaniem kwiatków warto zabarwić wodą wymieszaną z różową farbą. Powodzenia:
 
 
I na koniec zapraszam do wykonania magicznych płytek oraz samolocika  "pszczółka":
 
 
 
Pozdrowienia dla Was!!!

------------------------------------------------

Witajcie drodzy uczniowie po świętach!

 
Z pewnością odpoczęliście od zadań szkolnych, korzystając z pogody i ciesząc się mimo wszystko rodzinną, świąteczną atmosferą. W tym tygodniu  między innymi proponuję zapoznać się z fragmentami ksiażek z naszej biblioteki.
 
1. Jeśli chcielibyście przeczytać bajkę o Jasiu i Małgosi po śląsku ( "Elementarz śląski"), zajadając pysznego rogalika to zapraszam do wykonania rogalików z naszej książki Master Chef Junior "Agatowe rogaliki".
 
 
2. Czy ktoś z was zna może jakąś ciekawą wyliczankę w gwarze śląskiej? Zapraszam was do zapoznania się z takimi wyliczankami z książki z naszej biblioteki szkolnej "Elementarz śląski" Marek Szołtysek
 
3. Dla uczniów, którzy lubią zagadki obrazkowe: zagadki z książki "Kapitalne zagadki dla małych spryciarzy"
4. Na koniec proponuję zabawić się plastycznie. Na poniżej podanej stronie znajdziecie wiele wspaniałych pomysłów.
 

---------------------------------------------------------

Witajcie ponownie w bibliotece, świetlicy.

Tym razem zachęcam Was do skorzystania z poniższych stron internetowych, na których znajdziecie wiele fajnych zabaw, krzyżówek, rebusów, kolorowanek, łamigłówek, a nawet porady jak rysować:
 
 Gdyby ktoś miał ochotę zrobić kurczaczka z wełny zapraszam tutaj:
 
Uczniowie starsi! W chwili, kiedy będziecie chcieli poczytać, proponuję zajrzeć na stronę, gdzie wiele osób zostawia recenzje i opinie na temat przeczytanych książek:
Może znajdziesz coś dla siebie i sprawdzisz, czy książka jest dostępna w wersji pdf.
Na koniec dobra rada: CZYTANIE ZMNIEJSZA STRES, WIĘC ZAPRASZAM DO SPĘDZANIA CZASU Z KSIĄŻKĄ.


----------------------------------------------------------
 

Witajcie!

 
1. W tym tygodniu na początek proponuję chętnym origami, a dokładnie zakładkę do książki w kształcie miśków koala. Mam nadzieję, że czytacie w domu książki. Wielu z was wypożyczyło sobie na ten czas rozłąki sporo książek, więc zakładka z pewnością się przyda. Postrajcie się do robienia tej zakładki zaprosić kogoś starszego, by troszeczkę podpowiedział co robić w trakcie oglądania istrukcji jej wykonania. Życzę przyjemnego spędzania czasu z książką.

 
 
2. Zbliża się czas świąt, dlatego dla uczniów, którzy wolą mniej skomplikowane zabawy papierowe umieszczam link do wykonania zajączka z papieru. Jego wielkość będzie uzależniona od wielkości twojej dłoni. Dlaczego? Sam zobacz i twórz:
 
 
A poniżej inny sposób wykonania zajączka. Z pewnością niektórzy z was pamiętają, jak robiliśmy takie w bibliotece:
 
 
 
3. Umiejętność słuchania to bardzo ważna cecha, dlatego dziś ponownie dla ciebie tym razem legenda o Bazyliszku (Artur Oppman):
 
 
Jeśli masz ochotę w trakcie słuchania stwórz ilustrację do legendy.
 
Pozdrawiam wszystkich!
----------------------------------------------------------------

 

Dzisiaj kolejna porcja ciekawych zajęc na czas wolny.

Zachęcam wszystkich lubiących prace manualne do skorzystania z podanych propozycji, a także do wysłuchania pięknych pouczających bajek dla dzieci.

 
1. W linku poniżej jak zrobić śliczne kwiaty z papieru.
Możecie ozdobić nimi okna w domu lub gałązkę włożoną do wazonu lub zawieszoną pod lampą.
Tak podobnie jak mamy w szkole tylko w wersji mini:). Popatrzcie i twórzcie:
 
 https://www.youtube.com/watch?v=O0baOLAOxfY
 
2. A teraz zapraszam jak poprzednim razem do wysłuchania opowiadania cz. 1 Cudaczek Wyśmiewaczek Julii Duszyńskiej.
A jeśli ci się spodoba posłuchaj części drugiej.
 
 https://www.youtube.com/watch?v=Xe3B8tGjKXE
 
3. Pewnie każdy z was, kiedy był małym dzieckiem miał bączka, którego można było nakręcić.  Jeśli klikniesz w poniższy link zobaczysz jak zrobić bączka z płyty CD.
 
https://www.youtube.com/watch?v=-qxk14r9wkI
 
Jeśli masz rodzeństwo zapraszam cię do zabawy w wyścigi żabkami:
 
https://www.youtube.com/watch?v=ChrVW4ruOPQ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zapraszam wszystkich uczniów do wykonania bardzo prostych prac plastycznych.

Sposób ich wykonania znajdziecie klikając w linki podane poniżej.
Zachęcam, abyście zaprosili rodziców do spędzenia z wami trochę czasu.
 
1. W linku poniżej kilka ciekawie wykonanych zwierzątek. Wystarczy kilka kolorowych ścinków papieru, nożyczki i klej.
Do wykonania oczek proponuję użyć czarnego pisaka lub markera. Przyjemnej zabawy!
 
https://www.youtube.com/watch?v=URl28aLRXkg&t=28s
 
2. Kolejnym bardzo ciekawym zajęciem będzie wysłuchanie bajki online. Zapraszam!
 
https://www.youtube.com/watch?v=1KmABmo2prg
 
3. Kiedy byłam mała często wymyślaliśmy różne ciekawe zabawki.
Jedną z takich zabawek był wirujący guzik. Niepotrzebny, duży guzik nawlekałam na nitkę, którą wiązałam w pętelkę.
A następnie rozpinałam sznurek w dłoniach i zakręcałam tak, aby nitka się splątała po obu stronach guzika.
Zobaczcie wszystko na poniższym filmiku. Tutaj jednak tak krążek jest wykonany z papieru. Myślę, że będzie wam się
zabawa podobała!
 
https://www.youtube.com/watch?v=icsA5paYwxw
 
Kolejna porcja zabaw w poniedziałek